Yükleniyor
Ana Sayfa Hakkımızda Ödeme İletişim
Üye Ol / Giriş Yap
Sipariş Takibi
Yuka Bakımı

Yuka bitkisi yerel dilde avize ağacı olarak bilinen aşa yukar tüm evlere girmiş popüler bir iç mekan süs bitkisidir. Yukka bitkisinde bakımında göz önünde bulundurulabilecek en önemli özelleiği succulent cinsi bitkiler gibi gövesinde su depolama özelliğidir. Bu özelliği sayesinde kaktüs gibi uzun süre susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Yucca bitkisine ofis ortamında bkılırken yapılan en büyük hata çok fazla su verilmesidir. Aşırı su depolandığı zaman gövdesi fazla su depoladığından çürüyerek bitki bozulmaktadır.

Yuka bitkisi bakımında ilk öncelik suyuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Suyu saksı ve bitki boyutuna orantılı olarak kış aylarında 15 günde bir defa yaz aylarında 10 günde bir defa olmak üzere bu periyodlar takip edilerek toprağın nemli olacak şekilde su verilmesi gerekmektedir.

Yuka bitkisi ofis yada ev ortamında direk cam arkasından güneş ışığı almayan fakat aydınlık bir ortamda bakılması uygun olur. Direk güneş ışığına maruz bırakıldığında özellikle öğlen yakıcı güneşlerde cam arkasında kaldığında yaprakları sararıp yanmaktadır.

Yukka bittkileri cinsi ve özellikleri ile iç ve dış mekanlarda olan bitkilerdir. İçe mekan yukalar +7 / +50 dereceye kadar iç mekanlarda sağlıklı ve sorunsuz yetişebilmektedirler.

Dış mekan yukalar ise -25 / +50 derece arasında sorunsuz dış mekan ortamlarda yetişebilmektedir. Dış mekan yuka bitkileri gövde yapısı iç mekan yukaların aksine daha sağlam suya ve susuzluğa daha dayanıklıdır. Yapı gereği dış mekan yukalar daha çok ağaç gövesi sağlamlığında az bakım isteyen bitkilerdir. Özellikle peyzaj düzenlemelerinde vazgeçilmez bitkiler olarak bilinir.

Yukalar yaprak yapısı olarak ince testere yapılı, yaprak uçları dikenli bir yapıya sahiptir. Yuka bitkilerinde toprak senede 2 defa eşelenerek havalandırılmalı yaprakları ayda bir defa ıslatılmalıdır.

Yuka bitkisinin çoğaltılması çeliklenmesi için sap gövesi üzerinden yavru filiz verildiğinde ilbahar ayı nisan ayında filiz kırılarak bir suyun içerisine konur, bitki kök vermeye başladığından boyutuna orantılı olarak bir saksıya dikilmelidir.

Yuka bitkisinde dikkat edilmesi gereken faktörlerden bir diğeri ise özellikle yapılan hata tek saksı içerisinde  birden fazla gövde bulunan saksılarda tüm gövdelere boyuna orantılı su verilmemesidir. Orantısız su verilmelerinde bitkilerin saksı içerisinde kökleri birbirinden bağımsız olarak çürümektedir.

3 köklü yıkasaksıda 3 köklü yuka